Провів 24 тисячі років у кризі. Вчені виявили організм, який вижив після тривалого заморожування

Четвер, 10 Червня 2021 By Адмін Off

Вчені виявили, що живі організми можуть виживати після десятків тисяч років, проведених в шарах льоду. Зокрема, про це свідчить дослідження, результати якого науковці опублікували у журналі Current Biology, пише Phys.Org.

Коловертки – багатоклітинні тварини, які настільки малі, що для того, аби їх побачити, потрібен мікроскоп. Незважаючи на свої розміри, вони відомі своєю міцністю, здатністю виживати завдяки висиханню, замерзанню, голодуванню та низькому вмісту кисню. Дослідники виявили, що ці організми не тільки можуть витримати заморожування, але й зберігатися принаймні 24 000 років у сибірській вічній мерзлоті та виживати. 

Виявлення у мерзлоті коловертки є доказом того, що багатоклітинні тварини могли витримувати десятки тисяч років у криптобіозі, стані майже повністю зупиненого метаболізму, кажуть вчені Лабораторії кріології ґрунту. Установа спеціалізується на виокремленні мікроскопічних організмів із давньої мерзлоти в Сибіру. Для збору зразків вони використовують бурову установку в найвіддаленіших місцях Арктики.

Раніше вони виявили у кризі багато одноклітинних мікробів. Також є повідомлення про 30 000-річного хробака-нематоду. Мохи та деякі рослини також були регенеровані через багато тисяч років льодової пастки. Тепер команда додає коловертки до списку організмів з надзвичайною здатністю виживати під замерзлим шаром води. Раніше було відомо, що коловертки можуть виживати після десятиріччя у кризі. У новому дослідженні дослідники використовували радіовуглецеве датування, щоб визначити, що витягнутому ними із вічної мерзлоти організму було близько 24 000 років.

Зображення: Michael Plewka

Дослідження показали, що коловертки можуть протистояти утворенню кристалів льоду, що відбувається під час повільного заморожування. Це свідчить про те, що вони мають певний механізм, щоб захистити свої клітини та органи від шкоди при надто низьких температурах.

Висновок дослідження – багатоклітинний організм можна заморозити і зберігати протягом тисяч років, а потім повернути до життя.  Проте, чим складніший організм, тим складніше його зберегти в живому вигляді замороженим, а для ссавців це наразі неможливо. 

Дані дослідження можуть допомогти дізнатись більше про біологічні механізми, що дозволяють виживати організмам при заморожуванні. Адже це може дати підказки щодо того, як краще кріоконсервувати клітини, тканини та органи інших тварин, включаючи людей.

Рекомендовані статті